Neden 22.Yüzyıl Anaokulu

22. Yüzyıl Okulları | Anaokul | İlkokul | Ortaokul


22. Yüzyıl Okulları

Çocuğu seven, bireysel farklılıkları bilen ve geliştirmeyi başarabilen yuvamızda amacımız; aile sevgisi ve güvenine öğretmen tecrübesini de ekleyerek, kendine güvenen, kendi başına karar verebilen, öğrenme isteği duyan, yaratıcı, meraklı, aktif ve neşeli bireyler yetiştirmek, çocuğa kalıcı ve doğru davranışlar kazandırmaktır.

22.Yüzyıl Koleji Anaokulun ’da; Çocukların yaşını, gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak, eğitimde özgüven-özsaygı-yeterlilik duygularını kazandırmayı ve geliştirmeyi hedefliyoruz.

NEDEN 22.YÜZYIL KOLEJİ ANAOKULU

Evrensel temalar ile yapılandırdığımız akademik, dünya çapında ve süper müfredat içeriklerimiz ile ders işleyişimizde kullandığımız etkinlik çalışmalarımız ve öğrenme alanlarımız ile fark yaratıyoruz.
• ÇOCUKLARIMIZIN BÜTÜNSEL GELİŞİMİ; Anaokulumuzda günlük program çocuklarımızın tüm alanlarındaki gelişimini destekleyecek şekilde planlanıyoruz.

• OYUN BENİM DÜNYAM (EĞLENEREK ÖĞRENME);
Çocuklar oyunla ve yaşayarak öğrenir. Önemli olan çocuğa öğrenirken, içinde yaşayacağı güvenli ve sıcak ortamı sağlamaktır. Çocuklarımızın sevgi dolu güvenli bir ortamda, yaş gruplarımızın gelişimsel hedeflerine uygun şekilde hazırlanmış olan programımızın temeli eğlenerek öğrenmeye dayanıyor.

• YENİ KEŞİFLERE HAZIRIM? (ÖĞRENME MERAKINI GELİŞTİRME);
Çocukların okuma ve anlama becerilerini geliştirmeye ve kalıcı hale getirmeyi hedefleyen zengin bir kaynak listesiyle desteklenen eğitim yaklaşımımız da merak uyandıran, farklı eğitici materyaller ile çocuklarda var olan doğal öğrenme merakını ve keşfetme isteğini geliştiriyoruz.

• SINIFIM MUTLU YUVAM;
Çocukların sınıf ortamında mutlu olup keyifli zaman geçirebileceği ve zevk alarak eğitim faaliyetlerinde aktif rol alabilecekleri alanlar yaratıyoruz.

• WORLD KİTCHEN; MUTFAK ATÖLYEMİZDE DENEYİMLEYEREK ÖĞRENME;
Özel tasarlanmış alanımız ile ilk defa uygulanacak olan World kitchen ile hedefimiz çocuklarda sağlıklı beslenme oluşması, Dünya mutfaklarından yeni lezzetler ile tanışmaları ve yemek sofra kültürü kazanımlarını sağlamaktır. World kitchen alanımızda özel tasarlanmış araç gereçler kullanıyoruz.

• HAYALLERİME AÇILAN KAPI (YARATICI ETKİNLİKLER);
Biz her çocuğun, içindeki sanatçıyı ortaya çıkarabileceği olanaklar sunuyoruz. Yapılan sanatsal atölye çalışmalarımız ile kendini ifade etmenin temel araçlarından biri olan sanatı çocuklarımızın hamurundan eksik etmiyoruz. Sanatla çocuklarımızın olaylar karşısında farklı bakış açıları sağlıyor, problem çözme becerisini ve başladığı işi bitirme azmini gelişiyoruz.

• ÖĞRENME MERKEZLERİ;
Uluslararası eğitim modelini vurgulayan ve öğrencilerin öğrenme becerilerini destekleyen öğrenme köşeleri sayesinde öğrenciler öğretmenleri tarafından zihinsel, bedensel ve akademik gelişimlerini desteklemeye, öz güvenlerini arttırmaya yönelik olarak olanlar ve materyaller ile çalışıyoruz.

• DÜŞÜNCENİ SAHNEYE TAŞI;
Özel oluşturduğumuz sahne platformlu drama sınıfımız ile çocuğun yaratıcılığını harekete geçirmek, kendini ifade edebilmesini sağlamak, kendini tanımasını ve yaşamını çok yönlü algılamasına yardımcı olmak, ifade gücünü arttırmaktır. Yaşayarak ve yaşatarak öğreten felsefemiz ile çocuklarımıza drama yoluyla öğrenmeyi kolaylaştırıp, hayatı oyunla öğretiyoruz.

• YAŞAM BECERİLERİ VE MESLEK ATÖLYELERİ;
Atölye çalışmalarımızda yenilikler ve ilkelerle karşılaşacaksınız. Çocuklarımızın yaratıcı bakış açıları ile dünyaya farklı gözlerle bakmalarını sağlayacağız. Her ay farklı bir atölye çalışması ile eğlenerek, deneyimleyip öğrenecekleri bağımsız kendine güvenen ve olabildiğince az yönergelerle uygulayacağımız çalışmalarımızla kendi kendine çalışabilme becerisi kazanmasını sağlamaktayız. Çünkü sürekli değişen bir ortamda, yaşam becerilerine sahip olmak, günlük yaşamın zorluklarıyla başa çıkabilmenin önemli bir parçasıdır. Bizler de çocuklarımız için yapılan çalışmalarımız ile yaşam becerileri kazanmasına destek oluyoruz.

• MATHAZONE FOREST İLE EĞLENCELİ MATEMATİK;
Dünyada Mathozone Forest adıyla Matematik ormanı eğitim sistemi, matematiğin kavramsal boyutunu sınıf ortamında öğrencilerin dokunabildikleri kadar somut hale getirmektedir. Mathozone Forest ile matematik dili, hikâye, oyunlar, sanat etkinlikleri, müzik ve drama ile çocuklara kazandırılır. Dört işlem yapmanın yanı sıra dikkat ve görsel algıyı arttıran bu yöntem ile öğrencilerin eğitim öğretimdeki başarılarını arttırmaya yönelik fark edilir sonuçlara ulaşıyoruz. Mathazone eğitimimiz ile matematiği eğlenceli hale getirerek matematik alanında sağlam temeller oluşturuyoruz.

• KİTAP KURTLARI KÜTÜPHANESİ;
Eğitim ve öğretim sistemimiz içindeki fark yaratan önemli etkinliklerden biri de kitap sevgisini aşılamak üzere yapmış olduğumuz “Kitap kurtları kütüphanemiz”. Kitap günümüzde çocukların evden getirdikleri ya da okul kütüphanemizden faydalanılarak çocuklarımızı kitaplar ile buluşturuyoruz. Çocuklarımızın inceleyip gözlem yapabildikleri merak ettikleri konular hakkında bilgiler bulabildikleri, paylaşımlarda bulundukları, sevdikleri hikâyeleri resmedebildikleri bu ortamda nasıl davranmaları gerektiğini ve kitapların hayatımızdaki önemi öğreniyoruz. Kütüphaneden seçmiş oldukları kitapları evlerine götürüp okuduktan sonra geri getirerek yenisiyle değiştirip hem kitap okuma alışkanlığını hem de sorumluluk duygularını geliştirmeleri açısından fayda sağlıyoruz.

• İNGİLİZCE;
İngilizce istasyonlar aracılığıyla öğrendiği dil yetilerini hayata entegre ederek, aktif öğrenme yaşantıları oluşturuyoruz.

• STEM;
STEM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. STEM eğitiminin amacı, temel birimlerin ortaya koyduğu kurumsal bilgileri alıp teknoloji ve mühendislik eğitimi ile harmanlayarak, düşündüğünü hayata geçirebilen, hayata değer katacak ürünler ortaya koyabilen 21.Yüzyıl becerilerine sahip bireyler yetiştirmektedir. STEM Programımız ile anaokulumuzda deney, gözlem, tasarım, modelleme, kodlama, bireysel ya da grupça çalışarak, yaparak, yaşayarak öğrenme ortamları oluşturur farklı teknik ve yöntemler ile öğrenirler.

• PROJE ÇALIŞMALARI;
Proje çalışmaları tüm sınıf ya da sınıf içinde grup tarafından yapılır. Proje çalışmalarının temel özelliği çocuklar ya da öğretmenler tarafından önerilen bir konu hakkında sorulara yanıt bulmak için üzerinde yoğunlaşılan bir araştırmadır. Proje yaklaşımı çocukların farklı konular hakkında bütünü görmelerine yardımcı olan bir eğitim metodunu uyguluyoruz.. Anaokulumuzda proje yaklaşımı yöntemi kullanarak çocuklarımızın;
• Öğrenme için olumlu tutum geliştirebilmesini,
• Problem çözme becerisini,
• Sorgulama,
• Dönüşümlü düşünmeyi,
• Neden- Sonuç ilişkisi kurma gibi becerilerini geliştirme fırsatı sunuyoruz.

• OKUMA – YAZMAYA HAZIRLIK;
Okuma yazma becerisi bireyin yaşam boyu öğrenmesini destekleyen temel gereksinimlerden biridir. Amacımız; İlkokula hazırlık aşamaları kapsamında çocukların günlük yaşantılarının bir parçası haline getirdiğimiz, ses farkındalığı, yazı farkındalığı, sözcük dağarcığı, dinlediğini alama ya da ifade etme gibi becerileri desteklediğimiz çalışmalardır. Gerekli tutum davranış ve bilgileri doğru bir şekilde kazanarak edinen çocuklar, ileri öğretim kademelerinde daha başarılı olmaktadırlar. Çocuklarımızı akademik olarak ilkokula hazırlıyor ve kendine güvenen bireyler yetiştiriyoruz.

• ÖZEL BESLENME MENÜM;
22.Yüzyıl Koleji Anaokulunda Yemek listelerimiz gıda mühendisimiz tarafından sağlıklı ve doğal ürünler içermesine dikkat edilerek hazırlanır. Anaokulu çocuklarımız için bölümü içerisindeki kendi mutfağımızda, besin ihtiyaçları karşılanacak şekilde pişirilen, özel olarak hazırlanan menü oluşturulmaktadır. Gıda mühendisimizin denetiminde, deneyimli aşçı kadrosu tarafından hijyen kurallarına dikkat edilerek pişirilmekte ve aynı temizlik ve titizlikte servis edilmektedir.

• 22.YÜZYIL BİYOGRAFİSİ
Çocuğun, okula başladığı günden yılsonuna kadar geçirdiği dönemi, yine onun ürünleri, çalışmaları, fotoğrafları ve gelişim sürecini gösteren tüm dokümanlarıyla anne-babalara anlatan, bireysel olarak yapılan bir sunumdur.

Bizimle olmanız için birçok nedeniniz var. Çünkü gelişim bir bütündür. Bizler de çocuklarımızın tüm gelişim alanlarını kapsayan eğitim sistemimizi sizlere sunuyoruz.